РЕЦЕПТУРНИК


 





Гласувайте за този сайт в

BgTop




 








 













Бъдни вечер



Начална страница





 


Бъдни вечер (малка Коледа, Кадена или Рождествена вечер) се празнува на 24 декември. В този ден, в навечерието на Рождество Христово, цялото семейство се събира около трапезата. Масата е отрупана с нечетен брой постни ястия - най-малко 7. Според традицията стопанката е замесила обредния хляб "боговица" в ранни зори, а девойките са направили колаци (краваи) за коледарите. Питата е кръгла, украсена със символни фигурки от тесто на всичко, което е родила земята - чепка грозде, пшеничени класове
, бъклица с вино, както и на ралото, орача, агънца и най-важното - на кръста, за да бъде защитен домът от всяко зло. В питата се слага и пара. В миналото, докато жените приготвяли ястията и подреждали къщата, мъжете отивали в гората и избирали пън от дъбово или крушово дърво - т. нар. бъдник. Влизайки в къщата с дървото на рамо, стопанинът питал "Славите ли млада Бога?", жените му отвръщали "Славим, славим, добре дошъл!" и мъжът завършвал ритуалното посрещане с думите "Ази вкъщи и Бог с мене!" Бъдникът горял в огнището през цялата нощ, а на сутринта събирали пепелта му, тъй като тя имала магическа сила. Използвали я като лекарство, а също така я разпръскали по нивите и лозето, за да дават повече плодове.
Вечерта започва, след като най-възрастният мъж прекади три пъти трапезата, всички помещения, двора и стопанските постройки. Това е първата кадена вечер. На празничната маса се сяда рано, за да узрее рано житото. Оставя се място и за починалуите. Стопанинът казва Господнята молитва:


Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството и силата и славата вовеки. Амин!

После стопанинът вдига високо питата над главата на най-малкото дете, за да израснат високи житата. Разчупва я и всеки получава своето парче, като едно се нарича на Света Богородица. Момите отделят първия залък и вечерта го слагат под възглавницата си, за да сънуват за кого ще се омъжат. На когото се падне парата тая вечер, ще е здрав и богат през цялата година. Трапезата не се вдига цяла нощ, за да се нагостят починалите, които според поверието на този празникй се връщат по домовете си. В българската обредна традиция Бъдни вечер е обогатена с множество ритуали, които изразяват благодарност към старата година и молбата за здраве и плодородие през следващата година.

Народната мъдрост повелява:

След като се седне на трапезата на Бъдни вечер, никой не трябва д става. Само на стопанина е позволено, но трябва да върви приведен, за да са тежки житните класове. Всеки трябва да счупи по един орех, за да види какъв ще му бъде късметът.

Празничната трапеза:

Нечетен брой ястия и храни (7, 9, 11) - питка с паричка, орехови ядки с чесън и мед, зелева чорба с праз, сарми с с кисело зеле и ориз, яхния с маслини, сухи чушки с булгур или ориз, зрял боб, тиквеник или варена тиква, варена тиква, вареното жито, ошав, мед, лук, чесън и др.

След полунощ всички са в очакване на коледарите. И те идват, придружени от писъка на гайдата и с коледарска песен на уста

Коледарите с млади ергени или наскоро оженени мъже. Водача си "станиник" избират още на Игнажден. Той е най-опитният от всички, познава добре песните и ритуалите. Коледарите се разделят на групи от по 10 души - "куди", в които всеки има своето задължение. Пристигането им се извисява от мяукането на нмалки момчета - т. нар. котки. Втори по-важност в групата е "благословникът", който изрича благословията към дома и семейството. В коледарската дружина има и гайдар, който свири, докато кудата се придвижва от дом на дом, и две по-малки момчета "магарета", които носят подарените колаци. Коледарите пеят по двойки - двама подхващат и двама припяват. Облечени са празнично, а калпаците им са украсени с чемширени китки. Те обикалят цялото село и наричат всекиму според занаята - за стопанина, стопанката и членовете на семейството - все хубави пожелания за здраве, благоденствие и берекет. Домакинът щедро се отблагодарява с колачета, сланина, сушени плодове, орехи, пари... а всеки коледар взима кравая на момата, която обича.

Питка с късмети
Яхния от стар фасул
Пълнени чушки
Зелеви сарми
Сарми с лозов лист
Ошав
Варено жито
Тиквеник
Содена питка










































 


 




Пт, 2024-04-26, 20:32

Начало
Търсене
Споделете
Translate
 
Категории
Рецепти [8]
Списък с новите рецепти от сайта.
Статии [1]
Напитки [1]
Архив
Статистика




CO2 емисии


Българска кухня shared items in Google Reader

↑ Grab this Headline Animator




Toolbar
Get our toolbar!
Share |RSS
Кухня и трапеза Thumbnail Screenshots by Thumbshots
РЕЦЕПТУРНИК.ML             ПАЗАРЛЪК - Безплатни обяви


Copyright Рецепти за кухня и трапеза © 2024













Нагоре UP